• Infinitum IT Bilgi Sistemlerine Hoş Geldiniz

Olaylara Müdahale Ekibi

family

Olaylara Müdahale Ekibi

Siber olaylar karşımıza sürekli olarak haberlerde yaşanmış güvenlik olayları ile karşımıza çıkıyor. Eskiden bir olay gerçekleşiyordu ve bu oaly gerçekleştiğinde bizizim kurumumuz içerisinde de yaşanmaması için çeşitli yazılımlar ve donanımlar kullanıyorduk (halen kullanıyoruz) ancak kurumlardaki mevcut bilişim personelleri bu olaylara nasıl müdehale edeceğini bilmiyor. Eksi bilişim personelleri internette yer alan çeşitli bloglar ve haber siteleri aracılığı ile olaylardan (zafiyetlerden) haberdar oluyordu. Bir kısmı ise kullandıkları ürünlerin destek firmalarının ürünleri için yaptıkları güncelleme duyuruları geldiğinde haberdar oluyorlardı ve bunlara göre hareket ediyorlardı. Siber olaylara müdehale ekipleri kolluk kuvvetleri ve devlet tarafından yapılıyordu.

Siber saldırıların artması ile devlet kurumlarının dışında özel kurumlarında bu alanda kendilerini savunabiliyor olması gerekiyor. Bu gereklilikten ötürü devlet krum ve kurulu dışında özel kurumlarda da Siber olaylara müdehale ekiplerinin (SOME) olması gerkeiyor.

Siber olaylara normal bir bilgi işlem personelinin müdehale etmeyio siber güvenlik yetkim personellerin müdehale etmesi gerekiyor.