• Infinitum IT Bilgi Sistemlerine Hoş Geldiniz

Siber Tehdit İstihbaratı

family

Adli Bilişim Analizi

Adli Bilişim Analizi, bir olayın hukuksal mercilere sunmak için uygun olan bir şekilde belirli bir cihaz içerisinden çıkan kanıtları toplamak ve muhafaza etmek için soruşturm ve analiz tekniklerinin uygulanmasıdır.Adli bilişim analizinin amacı, bir bilgisayar ve türevi cihazlarada tam olarka nelerin olduğunun kimin sorumlu olduğunu bulmak ve bunları kantılar ile desteklemektir.

Adli bilişim analistleri genellile standart bir dizi prosedür izlemektedir: Cihaz üzerinde hata oluşmasını önlemek için söz konusu cihazı fiziksel olarak izole ettikten sonra aygıtı depolama ortamının dijital bir kopyasını çıkartırlar. Orjinal cihaz kopyalandıktan sonra güvenli bir ortama kitlenir. Soruşturmanın devamın da yapılacak tü analizler dijital kopya üzerinden yapılır.

Adli bilişim analistleri, incelemek içi dijital kopya oluştururken. Cihaz içerisindeki silinmiş. şifrelenmiş hasar görmüş olan gizli klasör ve ayrılmamış disk alanlarında arama yapmak için çeşitli teknikler ve lisanslı uygulamalar kullanmaktadırlar.

Dijital kopyada bulunan herhangi bir kanıt, dikkatli bir şekilde belgelenir. Yasal işlemler için orjinali ile birlikte saklanır.

Sertifikasyon programlarının oluşması ve artması ile başlı başına bir uzmanlık alanı haline geldi.